Следни испити

Ноември/Декември
П В С Ч П С Н
20212223242526
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
сите

Новости

21 Ноември 2017

Се известуваат студентите кои ги полагаат следните предмети:

Аналогна електроника, Мерно-аквизициски системи и Електроника за сообраќајни инженери

кај проф. д-р Цветко Митровски, дека истите ќе ги одржи проф. д-р Миле Спировски на 24.11.2017 год. во терминот од 14h.

повеќе

15 Ноември 2017

Список на примени кандидати на втор циклус универзитетски студии на ОТСЕКОТ ЗА СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ во академската 2017/2018 година (сите уписни рокови)

повеќе

10 Ноември 2017

Распоред за испити во ноемвриска испитна сесија за академска 2017/18 год. за сите студиски програми преземи

повеќе

19 Септември 2017

Се известуваат студентите на втор циклус на студии, на Отсекот за сообраќај и транспорт, дека запишувањето на семестар можат да го направат во перидот од 02.10 до 09.10.2017 година.

повеќе

18 Септември 2017

Распоред за настава во зимски семестар од академска 2017/18 год. за сите студиски програми  преземи

повеќе

06 Август 2017

Понеделник 07.08.2017, Хотел Театар - Битола
од 10:00-13:00 „На кафе со ЕУ ИПА Проектот"
Центарот за вработување Битола организира информативен настан од неформалнен карактер во рамките на ЕУ-ИПА Проектот „Поддршка за вработување на млади" за младите невработени лица, на возраст до 29 год., активни баратели на работа.

повеќе

01 Август 2017

Им се соопштува на студентите дека испитите за септемвриска сесија од зимски семестар кај проф. д-р Мирка Поп Николова Радевска од среда 31. 08. 2017 се презакажуваат на 21. 08. 2017 во 10 часот - училна 12.

Распоред за испити во септемвриска сесија

повеќе

15 Август 2016

Се известуваат студентите дека отворено е електронското пријавување на испити во iKnow системот за септемвриска сесија. Студентите задолжително треба електронски да се пријават во iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Ред. проф. д-р Дејан Трајковски

prof. Dr Дејан Трајковски

Материјали >>


Основна литература:

Кабинет 316 Локал 153 Дир. телефон 047/207-753 Email dejan.trajkovski@uklo.edu.mk Консултации
Престои

Shizuoka Univerzity, Japan, 1995

Rochester Institute of Technology, NY, 1997

Universite Laval, Quebec City, Canada, 1997

Tianjin University, China, 2004

Др. активности

Natprevari vo znaenje, priznanija i nagradi:

- Plaketa za postignat najvisok prosecen uspeh vo studiranjeto od osnovanjeto na Univerzitetot (9.96)

- Pehar za osvoeno prvo mesto vo sevkupno znaenje na XXVIII jugoslovenskiot natprevar "Masinijada '88", vo konkurencija na 28 fakulteti od poranesna Jugoslavija

- Serifikat za postignati 890 poeni (percentilen rang: top 1%, t.e. rezultat koj e podobar od 99% od testiranite 17,600 kandidati) na amerikanskiot inzenerski ispit GRE (Graduate Record Examination).

- Rezultati od anonimnata studentska anketa - vtora najvisoka ocena na univerzitetot

- Prviot makedonski industriski robot-manipulator "Pelister" na hidraulicen pogon

- Prviot makedonski avion-samogradba "Savana"

- Radioamaterski aktivnosti (radio tehnika, elektronika, anteni i dr.)