Следни испити

Ноември/Декември
П В С Ч П С Н
20212223242526
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
сите

Новости

21 Ноември 2017

Се известуваат студентите кои ги полагаат следните предмети:

Аналогна електроника, Мерно-аквизициски системи и Електроника за сообраќајни инженери

кај проф. д-р Цветко Митровски, дека истите ќе ги одржи проф. д-р Миле Спировски на 24.11.2017 год. во терминот од 14h.

повеќе

15 Ноември 2017

Список на примени кандидати на втор циклус универзитетски студии на ОТСЕКОТ ЗА СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ во академската 2017/2018 година (сите уписни рокови)

повеќе

10 Ноември 2017

Распоред за испити во ноемвриска испитна сесија за академска 2017/18 год. за сите студиски програми преземи

повеќе

19 Септември 2017

Се известуваат студентите на втор циклус на студии, на Отсекот за сообраќај и транспорт, дека запишувањето на семестар можат да го направат во перидот од 02.10 до 09.10.2017 година.

повеќе

18 Септември 2017

Распоред за настава во зимски семестар од академска 2017/18 год. за сите студиски програми  преземи

повеќе

06 Август 2017

Понеделник 07.08.2017, Хотел Театар - Битола
од 10:00-13:00 „На кафе со ЕУ ИПА Проектот"
Центарот за вработување Битола организира информативен настан од неформалнен карактер во рамките на ЕУ-ИПА Проектот „Поддршка за вработување на млади" за младите невработени лица, на возраст до 29 год., активни баратели на работа.

повеќе

01 Август 2017

Им се соопштува на студентите дека испитите за септемвриска сесија од зимски семестар кај проф. д-р Мирка Поп Николова Радевска од среда 31. 08. 2017 се презакажуваат на 21. 08. 2017 во 10 часот - училна 12.

Распоред за испити во септемвриска сесија

повеќе

15 Август 2016

Се известуваат студентите дека отворено е електронското пријавување на испити во iKnow системот за септемвриска сесија. Студентите задолжително треба електронски да се пријават во iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Академски календар

Септември 2017
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

08.09.2017 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста)

15.09.2017 Почеток на академската 2017/2018 (Почеток на зимскиот семестар)

01.09.2017 - 14.09.2017 Испитна сесија


Октомври 2017
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

11.10.2017 Национален празник – неработен ден (Ден на народното востание)

23.10.2017 Национален празник – неработен ден (Ден на македонската револуционерна борба)Ноември 2017
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

06.11.2017 - 11.11.2017 Колоквиумска недела


Декември 2017
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

08.12.2017 Национален празник (неработен ден) (Св. Климент Охридски – Патронен ден на Универзитетот Св. Климент Охридски – Битола)

25.12.2017 - 30.12.2017 Колоквиумска неделаЈануари 2018
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

01.01.2018 Празник – неработен ден (Нова година)

06.01.2018 Празник – неработен ден само за припаднниците од православна вероисповед (Бадник, ден пред Божиk)

08.01.2018 Национален празник - неработен ден (Првиот ден на Божиќ (Точниот ден на празникот е 7 јануари, но поради тоа што односниот ден е недела, овој празник се слави ден потоа на 8 јануари)

09.01.2018 - 15.01.2018 Дополнителен термин за полагање колоквиуми

16.01.2018 - 31.01.2018 Испитна сесија

31.01.2018 Крај на зимскиот семестар

19.01.2018 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) - Богојавление


Февруари 2018
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

01.02.2018 Почеток на летниот семестарМарт 2018
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

26.03.2018 - 31.03.2018 Колоквиумска недела


Април 2018
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

06.04.2018 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Велики Петок, пред Велигден)

09.04.2018 Национален празник (неработен ден) (Вториот ден на Велигден)Мај 2018
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

01.05.2018 Национален празник (неработен ден) (Ден на трудот)

14.05.2018 - 19.05.2018 Колоквиумска недела

28.05.2018 - 31.05.2018 Дополнителен термин за полагање колоквиуми

24.05.2018 Национален празник (неработен ден) (Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј)


Јуни 2018
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

01.06.2018 - 14.06.2018 Испитна сесија

15.06.2018 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Духовден, петок пред Духовден)

14.06.2018 Национален празник (неработен ден) (Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам)

15.06.2018 Крај на летниот семестарЈуни 2018
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Август 2018
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031


Септември 2018
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

08.09.2018 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста)

01.09.2018 - 13.09.2018 Испитна сесија

14.09.2018 Крај на академската 2017/2018 година

15.09.2018 Почеток на академската 2018/2019 година