Следни испити

Август/Септември
П В С Ч П С Н
19202122232425
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
сите

Новости

16 Јули 2019

Конкурс за упис во прв, втор и трет циклус на студии на УКЛО – Битола во академската 2019/2020

Конкурс за упис на прв циклус на студии во академската 2019-2020 

Конкурс за упис на втор циклус на студии во академската 2019-2020

Конкурс за упис на трет циклус на студии во академската 2019-2020

Online пријавување за упис во прва година на Технички факултет - Битола

повеќе

24 Јуни 2019

Почитувани,

Ве информирани дека на 25.06.2019 год. (втроник) во 11 часот ќе се одржи свечено доделување на дипломи за I и II циклус во Амфитеатарот на факултет.

Ве покануваме да присуствувате на оваа свечена пригода.

повеќе

18 Јуни 2019

Успешно завршен мултидисциплинарниот проект „Укло за заедницата“.

повеќе

07 Јуни 2019

Почитувани студенти,

Во прилог е Распоредот на испити за Јунска сесија 2019.

повеќе

31 Мај 2019

Почитувани студенти,

електронското пријавувањето на испитите во Јунска испитна сесија е започнато.

Доставувањето на пријави за испитите во Јунска испитна сесија кај референтите ќе се одвива од 05.06.2019 до 12.06.2019.

повеќе

20 Мај 2019

Почитувани,

Во прилог се дадени листите за избор на членови и претседател на студентско собрание на Технички факултет-Битола, како и листа за запишани студенти во летен семестар 2018-19.

Листа за избор на членови на студентско собрание на Технички факултет-Битола.

Листа за избор на претседател на студентско собрание на Технички факултет-Битола.

Листа на запишани студенти во летен семестар 2018-19.

повеќе

09 Мај 2019

Се информираат студентите на Технички факултет - Битола, дека на ден 13.05.2019 год. (понеделник), со почеток во 11 ч, во просторија 205, ќе се одржи средба со членови на Универзитетската комисија за самоевалуација, со кои студентите ќе може да поразговараат за условите на студирање, проблемите и предизвиците со кои се среќаваат. Ве молиме за што помасовно присуство. Во овој период, студентите ќе бидат ослободени од настава. Комисија за самоевалуација при ТФБ

повеќе

02 Мај 2019

Почитувани,

Деканатот на Технички факултет - Битола распиша оглас за избор на членови и претседател на студентско собрание на Технички факултет-Битола.

Огласот може да го проследите на следниот линк.

повеќе

25 Април 2019

Почитувани,

Деканатот на Технички факултет - Битола донесе одлука за распишување на избори за членови и претседател на студентско собрание на Технички факултет-Битола.

Одлуката може да ја проследите на следниот линк.

повеќе

24 Април 2019

Повик за студентите од УКЛО:

Економски Факултет Прилеп и Технички Факултет Битола

1. Водители на финалниот настан и

2. Волонтери за логистички менаџмент

3. Уметничко учество

повеќе

10 Април 2019

Почитувани студенти,

во прилог е конечниот распоред за априлска сесија 2018/2019.
Ве молам пријавите ги вашите испити во студентски прашања во периодот од 15 до 17 април 2019. Оваа сесија за сите испити се уплаќаат по 300 денари.

 Распоред за априлска сесија 2018/2019.повеќе

01 Март 2019

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Технички факултет ќе се одвиваат без надоместок заклучно со вторник (05.03.2019год.)

Од среда (06.03.2019год.) уписите ќе бидат со надоместок.

повеќе

18 Февруари 2019

Почитувани студенти,

направени се промени во Распоредот за настава летен семестар 2018-19год.

повеќе

15 Февруари 2019

Почитувани студенти,

објавен е распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

Распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

повеќе

01 Февруари 2019

СООПШТЕНИЕ

Се известуваат студентите дека уписите за летен семестар ќе започнат од Среда 06.02.2019 год.

повеќе

28 Јануари 2019

СООПШТЕНИЕ

Им се соопштува на студентите дека има промена на термините за полагање испити за зимски семестар во  распоредот во Јануарска сесија за следните професори: 

 1.      Ред. проф. д-р Елизабета Бахтовска  на 31. 01. 2019 во 12 часот училна 205 Вонр. проф. д-р Севде Ставрева

 2.      Вонр. проф. д-р Соња Чаламани на 07. 02. 2019 во 12 часот училна 205 

ИСПИТИТЕ СЕ ПРЕЗАКАЖУВААТ ЗАРАДИ СОВПАЃАЊЕ.

повеќе

21 Јануари 2019

Се известуваат студентите дека пријавувањето на испити за Јануарска испитна сесија, се продолжува до Петок 25.01.2019 год.

повеќе

10 Јануари 2019

Почитувани студенти,

Срекна  Нова 2019 Година и многу здравје, среќа и успех.
Во прилог е годишен распоред на испити за јануарска, јунска и септемвриска сесија.
ПРИЈАВУВАЊЕТО НА ИСПИТИ ЗА ЈАНУАРСКА СЕСИЈА Е ОД 14 ДО 18 ЈАНУАРИ 2019. ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРИЈАВУВАЊЕ И ВО iKnow  СИСТЕМОТ.
Оваа сесија се уплаќа по 300 денари за испити од летен семестар. Административна такса од 50 денари се уплаќа за сите испити.

повеќе

31 Декември 2018

Почитувани,

информирајте се  за ПРЕЛИМИНАРЕН ПОВИК за изразување интерес за мобилност во рамките на ERASMUS+ Програмата за Академска 2019/2020, на следниот ЛИНК.

повеќе

30 Ноември 2018

Се известуваат студентите запишани на ВТОРИОТ ЦИКЛУС на студиската програма СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ дека за реализација на наставата на задолжителниот предмет МАТЕМАТИЧКИ МЕТОДИ ВО СООБРАЌАЈОТ се закажани следните термини:
07.12.2018 во 12:00 h
14.12.2018 во 12:00 h
21.12.2018 во 12:00 h
28.12.2018 во 12:00 h
05.01.2019 во 12:00 h
12.01.2019 во 12:00 h
Наставата ќе се изведува во КАБИНЕТ број 4.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани, објавен е Четврт уписен рок за II циклус на студии и Трет уписен рок за III циклус на студии.

Пријавување за II циклус е на 12.11.2018 и 13.11.2018, а уписот е на 20.11.2018.

Пријавување за III циклус е на 12.11.2018, 13.11.2018 и 14.11.2018, а уписот е на 23.11.2018.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани студенти објавена е распоредот за Ноемвриска испитна сесија.

Распоред на испити за Ноемвриска испитна сесија.

повеќе

07 Ноември 2018

Почитувани студенти, во прилог ви е даден 

Конкурс за стипендија од Програмата за пракса на германското стопанство
Конкурсот е отворен до 13 ноември
Може да аплицирате онлајн на страната: 


https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/


Стипендирана пракса по струка во Германија, која воедно трае од три до шест месеци. Наменета е за студенти од трета и четврта година додипломски студии, мастер студии и докторски студии.

Информации може да најдете и овде.

 

повеќе

07 Ноември 2018

 

Одлука за прием на кандидати за Втор циклус студии по Сообраќајно-транспортно инженерство во учебната 2018/2019.

повеќе

31 Октомври 2018

Почитувани, на 06.11.2018 год. од 17-20 часот, на Технички факултет – Битола ќе се одржи презентација на тема Фотоволтаични Системи - Сите Одговори На Едно Место (Битола), организирана од  Ротари Клуб „Битола„ и „Широк сокак„, Технички факултет-Битола, Ефикс Електрикал.

Презентацијата и влезот се слободни.

Регистрација за присуство: info@efixelectrical.com.mk

Име и презиме, тел. број и електронска адреса.

повеќе

30 Октомври 2018

 Одлука за прием на кандидати на III циклус студии на Технички факултет во Вториот уписен рок 2018/19.

повеќе

12 Октомври 2018

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Техничкиот факултет, ќе се вршат без казна заклучно со 17.10.2018год (среда).

повеќе

09 Октомври 2018

Почитувани студенти, во продолжение е да даден

О Г Л А С за доделување стипендии за студенти на Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“, Битола.

повеќе

06 Октомври 2018

Информација за студентите на Втор циклус студии Сообраќај и транспорт

УПИСИТЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ГО ПРЕЗАПИШУВААТ ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР НА ВТОР ЦИКЛУС АКАДЕМСКИ СТУДИИ СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ, ќе започнат на 15.10.2018 год.

повеќе

03 Октомври 2018

Почитувани студенти, објавен е распоредот за настава за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за настава за академска 2018/2019.

повеќе

02 Октомври 2018

 

 

повеќе

01 Октомври 2018

Дополнителен конкурс за прв циклус студии - четврт уписен рок
(За кандидати со државна матура, со завршен испит или училишна матура. Пријавување на 03.10.2018 год.)

Конкурсот е даден на следниот линк.

повеќе

28 Септември 2018

Почитувани студенти,  објавен е распоредот за настава за Прв семестар за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за Прв семестар за академска 2018/2019.повеќе

26 Септември 2018

Се покануваат сите нови студенти кои се запишаа во прва година на Технички факултет во Битола да присуствуваат на ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС кој ќе се одржи на 01. 10. 2018 во 11,00 часот во Свечената сала во факултетот. Со овј чин започнува Новата академска 2018/19 година, а новите студенти1 стануваат академски граѓани на Република Македонија. 

Ви посакуваме многу среќа и успешно студирање.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат сите студенти од втора, трета и четврта година, кои ќе вршат упис на зимскиот семестар во академската 2018/19, претходно, МОРА, задолжително да ја пополнат студентската анкета која им е достапна во нивното електронско досие.

             Во спротивно, нема да можат да го спроведат уписот.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат студентите дека уписите за II, III и IV година за студентите од сите отсеци на Техничкиот факултет (Електротехнички, Машински, Сообраќај и транспорт, Индустриски менаџмент, Графички) ќе се вршат од 24.09.2018 год.

повеќе

11 Септември 2018

Објавени конкурсите за втор и трет циклус студии на УКЛО

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Соопштенија - Индустриски менаџмент

02 Јули 2019 -

Почитувани студенти,

Во прилог се резултатите од испитите по Математика, одржани на 26.06.2019. Увид во тетратките се закажува за среда, 03.07.2019, во терминот 11:00-12:30. 

Резултати од испити по Математика, 26.06.2019

Р.бр.

Индекс

Бодови

Оценка

Забелешка

1

5229

51

6

 

2

5236

0

5

 

3

5228

30

5

 

4

5215

10

5

 

5

5244

30

5

 

6

5248

53+10=63

7

 

7

81

0

5

 

8

5231

43+10=53

6

 

9

5180

22

5

 

10

5239

15

5

 

11

5235

42+10=52

6

 

12

5207

10

5

 

13

5203

58+5=63

7

 

14

5220

81+10=91

10

 

25 Јуни 2019 -

Rezultati ispit Angliski jazik 2

1.8253             51

2.8255              20

Vpisuvanje na ocenki na 03.07.2019(sreda) vo 11h

Bitola,25.06.2019                od predm.nast

24 Јуни 2019 -

менаџмент и заштита на животната средина - индустриски менаџмент

 

20.06.2019

 

Индекс

Име и презиме

Кол. 1

Кол. 2

Оценка

Забелешка

928

Цветков Бошко

 

 

6

 

931

Дојчиноски Дејан

20

 

8

 

934

Велјановски Иванчо

 

 

7

 

936

Бумбароска Теодора

 

 

8

 

942

Митрески Александар

 

 

6

 

949

Здравески Иле

20

 

7

 

976

Трајкоски Климент

 

 

9

 

 

Примена на Дигиталното видео во техниката - машински

 

20.06.2019

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка 

Забелешка

6603

Талевски Стефан

40

 

10

к

6604

Димовски Благој

40

 

10

к

6608

Давчев Зоран

40

 

6

 

6609

Сирмев Горан

40

 

9

к

6611

Меровски Николче

40

 

7

к

6612

Илиевски Емилијан

40

 

8

к

6623

Богев Горан

40

 

8

к

 

Примена на Дигиталното видео во техниката - графички

 

20.06.2019

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка

Забелешка

957

Мундишев Кристијан

40

 

9

к

1071

Наумовска Андријан

40

 

10

 

1072

Цветановски Петар

40

 

10

 

1074

Велески Миле

40

 

9

 

1075

Макреовска Ивана

40

 

10

10 к

1076

Велјановска Анастасија

40

 

10

к

 

Примена на Дигиталното видео во техниката - мехатроника

 

20.06.2019

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка

Забелешка

70

Богев Лазар

40

 

6

 

73

Цветков Ристе

40

 

6

 

74

Илиески Петар

40

 

10

10 к

 

Примена на Дигиталното видео во техниката - менаџмент

 

20.06.2019

 

Индекс

Име и презиме

Кол. 1

Кол. 2

Оценка

Забелешка

876

Крстевска Анастасија

40

 

10

10

880

Цвeтаноски Дејан

40

 

6

 

882

Митревска Мартина

40

20

7

 

884

Марковска Марија

40

 

10

10

886

Наумовска Елеонора

40

40

9

 

887

Наумовска Габриела

40

30

8

 

890

Лазароска Јована

40

30

8

 

891

Дејкоска Анѓела

 

 

8

 

892

Конеска Габриела

40

35

10

10

897

Жабјановска Тамара

40

40

9

 

 

 

Разменувачи на топлина, машински, 10.06.2019

 

Индекс

Име и презиме

Оценка

Забелешка

6250

Грчаров Диме

6

 

6251

Грчарова Драгица

6

 

6273

Ристевски Николче

6

 

6295

Димитровски Ѓоко

6

 

6651

Илиевски Дарко

6

 

 

технолоШки постапки и операции - машински

 

одржан на 10.06.2019 г. се:

 

 

Индекс

Име и презиме

Оценка

Забелешка

6621

Пајмакоски Владимир

6

 

 

 

 

технолоШки постапки и операции - менаџмент

 

одржан на 20.06.2019 г. се:

 

Индекс

Име и презиме

Кол. 1

Кол. 2

Оценка

Забелешка

899

Стојановска Наталија

36

40

10

10

900

Богоевска Моника

40

30

9

10

903

Ѓореска Сања

32

40

10

10

907

Стојаноска Ристова Адријана

38

30

9

10

908

Петровска Тамара

36

30

10

20

910

Пауноски Јовица

38

30

9

10

912

Насеска Ленче

0

0

 

 

913

Битие Асани

30

30

9

20

923

Наумовски Владимир

0-30

 

8

 

 

д-р. Кире Поповски

24 Јуни 2019 -

Соопштение

ПРВО

Колегите што полагаа РАЗМЕНУВАШИ НА ТОПЛИНА 20.06.2019 имаат се грешно и сите имаат исти грешн резултат до втора децимала. Со самостојна работа не ми е јасно како тоа се случило.

ВТОРО

Писмената содржеше една задача за да Ви олеснам полагање, а сите Вие решававте две задачи. Втората што ја избравте е од минатите сесии и како сите ја избравте истата е чудно.

Многу сум навреден од Вашето однесување.

Што ќе преземам како мерка сеуште немем размислено.

Ред. проф. Кире Поповски

18 Јуни 2019 -

Rezultati ispit po Angliski jazik juni 2019 zomski sem

1.803           51

 

Bitola,18.06.2019                 od predm.nast

(Vpisuvanje na ocenki na 26.06 2019 sreda vo 11h)

05 Јуни 2019 -

Rezultati od vtor kolokvium po Anmglsiki jazik i preliminarna lista na poeni

            br. na indeks      I          II          d.r.           prisus.            poeni

1.         8260                   0         /            /                  /                    /

2.          8247                  60        41        /                  5                   56

3.           8251                 60        80         /                 10                 80

4.           8241                 70        51         2                 3                   66

5.           8253                 70         /           /                  /                    /

6.            8254                60         51        /                  /                    64

7.            8267                 65         41        /                  10                 63

8.            8248                 45          41       2                  10                 55

9.            8256                 65          70       /                    10                 78

10.          8244                45            41        /                  3                   51

11.          8265                55            60        /                  3                   61

12.          8262                 41            0        /                     /                   /

13.          8271                  70           0         /                   3                   /

14.          8261                  41            41       /                   8                  49

15.          8277                  51              0       /                    0                  /

16.           8272                  51             41      /                   5                 51

17.           8245                  60              /         /                  10                /

 

 

Bitola, 05.06.2019                                     od predm. nast

24 Април 2019 -

Angliski jazik rezultati ispit 04-19

1.1122                            41

2.5227                            30

Kandidatite da se javat vo kabinet br. 214 na 02.05.2019 (cetvrtok) vo 10.30h.

Bitola, 24.04.2019                        od predm.nast.

09 Април 2019 -

Rezultati  prv kolokvium Anglsiki jazik 2

1.      8260                0

2.8247                      60

3.8251                      60

4.8241                      70

5.8253                      70

6.8254                       60

7.8267                       65

8.8248                       45

9.8256                        65

10.8244                      45

11.8265                      55

12.8262                      41

13.8271                      70

14.8261                      41

15.8277                      51

16.8272                      51

17.8245                      60

Bitola,09.04.2019                               od predm.nast

13 Февруари 2019 -

Почитувани студенти,

Во прилог се резултатите од испитите по Математика кај Вонр. Проф. Д-р Елена Котевска, одржани на 06.02.2019. Студентите кои треба да изработат домашна работа, истата може да ја добијат на мејл или на посетни саати денес. Дополнителен испит ќе се одржи во петок (15.02.2019) во 09:00 часот. 

Вонр. Проф. Д-р Елена Котевска

Резултати од испитите по Математика одржани на 06.02.2019

Р.бр.

Индекс

Бодови

Оценка

Забелешка

1

5188

51

6

 

2

5183

43

/

Домашна работа

3

5215

9

5

 

4

5244

48

/

 

5

5239

27

/

 

6

5235

10

5

 

7

8079

45

/

Домашна работа

8

5234

67

/

 

9

5233

57

/

Да дополага за интеграли/парцијална интеграција

10

5247

3

5

 

11

5226

0

5

 

12

5246

2

5

 

13

5243

5

5

 

14

5236

2

5

 

15

5229

16

5

 

16

5248

47

/

Да дополага за изводи

17

70

45

/

Домашна работа

18

5180

14

5

 

19

61

41

/

Домашна работа

20

5219

0

5

 

21

5221

21

5

 

07 Февруари 2019 -

Rezultati ispit Angliski jazik januari 2019 (zimski semestar)

1.8265                80

2.5229                70

3.5228                80

4.1119                41

5.5239                41

6.8213                41

7.8250                64

8.8261                 61

9.8271                  51

10.8255               51

11.8268               41

12.8277               51

13.8256               61

Vpusuvanje na ocenki na 12.02.2019 vtornik vo 11.30h vo kab br 214

Bitola,07.02 2019              od pred.nast

<< previous | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |