Следни испити

Април/Мај
П В С Ч П С Н
15161718192021
22232425262728
293012345
6789101112
13141516171819
сите

Новости

10 Април 2019

Почитувани студенти,

во прилог е конечниот распоред за априлска сесија 2018/2019.
Ве молам пријавите ги вашите испити во студентски прашања во периодот од 15 до 17 април 2019. Оваа сесија за сите испити се уплаќаат по 300 денари.

 Распоред за априлска сесија 2018/2019.повеќе

01 Март 2019

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Технички факултет ќе се одвиваат без надоместок заклучно со вторник (05.03.2019год.)

Од среда (06.03.2019год.) уписите ќе бидат со надоместок.

повеќе

18 Февруари 2019

Почитувани студенти,

направени се промени во Распоредот за настава летен семестар 2018-19год.

повеќе

15 Февруари 2019

Почитувани студенти,

објавен е распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

Распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

повеќе

01 Февруари 2019

СООПШТЕНИЕ

Се известуваат студентите дека уписите за летен семестар ќе започнат од Среда 06.02.2019 год.

повеќе

28 Јануари 2019

СООПШТЕНИЕ

Им се соопштува на студентите дека има промена на термините за полагање испити за зимски семестар во  распоредот во Јануарска сесија за следните професори: 

 1.      Ред. проф. д-р Елизабета Бахтовска  на 31. 01. 2019 во 12 часот училна 205 Вонр. проф. д-р Севде Ставрева

 2.      Вонр. проф. д-р Соња Чаламани на 07. 02. 2019 во 12 часот училна 205 

ИСПИТИТЕ СЕ ПРЕЗАКАЖУВААТ ЗАРАДИ СОВПАЃАЊЕ.

повеќе

21 Јануари 2019

Се известуваат студентите дека пријавувањето на испити за Јануарска испитна сесија, се продолжува до Петок 25.01.2019 год.

повеќе

10 Јануари 2019

Почитувани студенти,

Срекна  Нова 2019 Година и многу здравје, среќа и успех.
Во прилог е годишен распоред на испити за јануарска, јунска и септемвриска сесија.
ПРИЈАВУВАЊЕТО НА ИСПИТИ ЗА ЈАНУАРСКА СЕСИЈА Е ОД 14 ДО 18 ЈАНУАРИ 2019. ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРИЈАВУВАЊЕ И ВО iKnow  СИСТЕМОТ.
Оваа сесија се уплаќа по 300 денари за испити од летен семестар. Административна такса од 50 денари се уплаќа за сите испити.

повеќе

31 Декември 2018

Почитувани,

информирајте се  за ПРЕЛИМИНАРЕН ПОВИК за изразување интерес за мобилност во рамките на ERASMUS+ Програмата за Академска 2019/2020, на следниот ЛИНК.

повеќе

30 Ноември 2018

Се известуваат студентите запишани на ВТОРИОТ ЦИКЛУС на студиската програма СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ дека за реализација на наставата на задолжителниот предмет МАТЕМАТИЧКИ МЕТОДИ ВО СООБРАЌАЈОТ се закажани следните термини:
07.12.2018 во 12:00 h
14.12.2018 во 12:00 h
21.12.2018 во 12:00 h
28.12.2018 во 12:00 h
05.01.2019 во 12:00 h
12.01.2019 во 12:00 h
Наставата ќе се изведува во КАБИНЕТ број 4.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани, објавен е Четврт уписен рок за II циклус на студии и Трет уписен рок за III циклус на студии.

Пријавување за II циклус е на 12.11.2018 и 13.11.2018, а уписот е на 20.11.2018.

Пријавување за III циклус е на 12.11.2018, 13.11.2018 и 14.11.2018, а уписот е на 23.11.2018.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани студенти објавена е распоредот за Ноемвриска испитна сесија.

Распоред на испити за Ноемвриска испитна сесија.

повеќе

07 Ноември 2018

Почитувани студенти, во прилог ви е даден 

Конкурс за стипендија од Програмата за пракса на германското стопанство
Конкурсот е отворен до 13 ноември
Може да аплицирате онлајн на страната: 


https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/


Стипендирана пракса по струка во Германија, која воедно трае од три до шест месеци. Наменета е за студенти од трета и четврта година додипломски студии, мастер студии и докторски студии.

Информации може да најдете и овде.

 

повеќе

07 Ноември 2018

 

Одлука за прием на кандидати за Втор циклус студии по Сообраќајно-транспортно инженерство во учебната 2018/2019.

повеќе

31 Октомври 2018

Почитувани, на 06.11.2018 год. од 17-20 часот, на Технички факултет – Битола ќе се одржи презентација на тема Фотоволтаични Системи - Сите Одговори На Едно Место (Битола), организирана од  Ротари Клуб „Битола„ и „Широк сокак„, Технички факултет-Битола, Ефикс Електрикал.

Презентацијата и влезот се слободни.

Регистрација за присуство: info@efixelectrical.com.mk

Име и презиме, тел. број и електронска адреса.

повеќе

30 Октомври 2018

 Одлука за прием на кандидати на III циклус студии на Технички факултет во Вториот уписен рок 2018/19.

повеќе

12 Октомври 2018

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Техничкиот факултет, ќе се вршат без казна заклучно со 17.10.2018год (среда).

повеќе

09 Октомври 2018

Почитувани студенти, во продолжение е да даден

О Г Л А С за доделување стипендии за студенти на Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“, Битола.

повеќе

06 Октомври 2018

Информација за студентите на Втор циклус студии Сообраќај и транспорт

УПИСИТЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ГО ПРЕЗАПИШУВААТ ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР НА ВТОР ЦИКЛУС АКАДЕМСКИ СТУДИИ СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ, ќе започнат на 15.10.2018 год.

повеќе

03 Октомври 2018

Почитувани студенти, објавен е распоредот за настава за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за настава за академска 2018/2019.

повеќе

02 Октомври 2018

 

 

повеќе

01 Октомври 2018

Дополнителен конкурс за прв циклус студии - четврт уписен рок
(За кандидати со државна матура, со завршен испит или училишна матура. Пријавување на 03.10.2018 год.)

Конкурсот е даден на следниот линк.

повеќе

28 Септември 2018

Почитувани студенти,  објавен е распоредот за настава за Прв семестар за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за Прв семестар за академска 2018/2019.повеќе

26 Септември 2018

Се покануваат сите нови студенти кои се запишаа во прва година на Технички факултет во Битола да присуствуваат на ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС кој ќе се одржи на 01. 10. 2018 во 11,00 часот во Свечената сала во факултетот. Со овј чин започнува Новата академска 2018/19 година, а новите студенти1 стануваат академски граѓани на Република Македонија. 

Ви посакуваме многу среќа и успешно студирање.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат сите студенти од втора, трета и четврта година, кои ќе вршат упис на зимскиот семестар во академската 2018/19, претходно, МОРА, задолжително да ја пополнат студентската анкета која им е достапна во нивното електронско досие.

             Во спротивно, нема да можат да го спроведат уписот.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат студентите дека уписите за II, III и IV година за студентите од сите отсеци на Техничкиот факултет (Електротехнички, Машински, Сообраќај и транспорт, Индустриски менаџмент, Графички) ќе се вршат од 24.09.2018 год.

повеќе

11 Септември 2018

Објавени конкурсите за втор и трет циклус студии на УКЛО

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Соопштенија - Машински

09 Април 2019 -

Rezultati  prv kolokvium Anglsiki jazik 2

1.      8260                0

2.8247                      60

3.8251                      60

4.8241                      70

5.8253                      70

6.8254                       60

7.8267                       65

8.8248                       45

9.8256                        65

10.8244                      45

11.8265                      55

12.8262                      41

13.8271                      70

14.8261                      41

15.8277                      51

16.8272                      51

17.8245                      60

Bitola,09.04.2019                               od predm.nast

13 Февруари 2019 -

Почитувани студенти,

Во прилог се резултатите од испитите по Математика кај Вонр. Проф. Д-р Елена Котевска, одржани на 06.02.2019. Студентите кои треба да изработат домашна работа, истата може да ја добијат на мејл или на посетни саати денес. Дополнителен испит ќе се одржи во петок (15.02.2019) во 09:00 часот. 

Вонр. Проф. Д-р Елена Котевска

Резултати од испитите по Математика одржани на 06.02.2019

Р.бр.

Индекс

Бодови

Оценка

Забелешка

1

5188

51

6

 

2

5183

43

/

Домашна работа

3

5215

9

5

 

4

5244

48

/

 

5

5239

27

/

 

6

5235

10

5

 

7

8079

45

/

Домашна работа

8

5234

67

/

 

9

5233

57

/

Да дополага за интеграли/парцијална интеграција

10

5247

3

5

 

11

5226

0

5

 

12

5246

2

5

 

13

5243

5

5

 

14

5236

2

5

 

15

5229

16

5

 

16

5248

47

/

Да дополага за изводи

17

70

45

/

Домашна работа

18

5180

14

5

 

19

61

41

/

Домашна работа

20

5219

0

5

 

21

5221

21

5

 

07 Февруари 2019 -

Rezultati ispit Angliski jazik januari 2019 (zimski semestar)

1.8265                80

2.5229                70

3.5228                80

4.1119                41

5.5239                41

6.8213                41

7.8250                64

8.8261                 61

9.8271                  51

10.8255               51

11.8268               41

12.8277               51

13.8256               61

Vpusuvanje na ocenki na 12.02.2019 vtornik vo 11.30h vo kab br 214

Bitola,07.02 2019              od pred.nast

30 Јануари 2019 -

Rezultati po Anglsiki jazik-ispit 01-19 (leten semestar)

1.881                                      51

2.8058                                    20

Vpisuvanje na ocenki na 05.02.2019 vo 11.30 h vo kabinet br.214

Bitola, 30.01.2019                                od predm.nast

14 Јануари 2019 -

Rezultati od vtor kolokvium i preliminarna lista na poeni po Angliski jazik

ТФБТ Резултати втор колоквиум и прелиминарна листа по Англсики јазик 01-20119

Р.бр.  бр.на инд.  првкол    втор прис през д.р    вкупно

1.

1110

80

80

/

/

/

80

2.

8248

41

45

10

1

2

56

3.

8261

51

10

10

/

/

/

4.

8272

41

51

10

1

/

57

5.

926

65

75

/

/

/

70

6.

8246

20

65

/

/

/

43

7.

8256

10

35

10

/

/

/

8.

5228

41

20

/

/

4

/

9.

8258

51

30

5

/

2

48

10.

5227

51

30

/

/

4

45

11

1120

41

41

5

/

/

45

12

5239

41

30

10

/

2

/

13

8264

41

0

5

/

2

/

14.

8247

51

41

10

1

/

57

15

1129

70

80

5

/

/

80

16

8251

80

80

10

1

2

91

17

8265

51

25

10

/

4

/

18

8253

65

41

/

1

2

56

19

8252

5

0

10

/

4

/

20

8267

80

30

5

1

4

65

21

8271

55

0

5

1

/

/

22

8254

51

80

10

/

/

72

23

8262

0

0

5

/

/

/

24

8244

41

80

10

/

/

71

25

5246

51

80

10

5

4

84

26

8266

5

0

`10

1

/

/

27

8268

45

10

10

1

4

/

28

5230

51

80

10

1

4

80

29

1130

0

/

/

/

/

/

30

5225

80

51

10

1

4

80

31

8257

41

0

10

1

/

/

32

8241

41

65

/

/

4

57

33

8245

51

60

10

1

4

71

34

8269

0

/

5

1

/

/

35

8259

0

/

/

/

/

/

36

5241

70

50

5

/

4

70

37

5248

51

80

5

/

4

74

38

5229

5

25

/

1

/

/

39

5231

65

70

10

3

2

84

40

8250

0

30

5

1

/

/

41

8263

0

/

10

1

/

/

42

5237

75

80

10

/

4

92

43

5234

75

80

10

7

4

99

44

5240

51

75

/

/

/

63

45

1114

0

0

/

/

/

/

Битола,14.01.2019                 од предм.наст

12 Јануари 2019 -

технолоШки постапки и операции - машински

 одржан на 11.01.2019 г. се:

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка 

Забелешка 

6603

Талевски Стефан

9

 

 

10

6608

Давчев Зоран

0

 

 

 

6609

Сирмев Горан

6

6

7

10

6611

Меровски Николче

0

 

 

 

6612

Илиевски Емилијан

0

 

 

 

6623

Богев Горан

8

 

 

10

 Тие што положија прв колоквиум за конечна оценка треба да ги напишат оние две задачи што ви дадов.


Разменувачи на топлина, машински, 24.12.2018

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка

Забелешка

6634

Крстевски Димитар

0

 

 

 

6636

Рајков Иван

0-6

6

6

 

6638

Ристевски Бобан

0-6

0

 

 

6639

Митревски Мартин

0-6

 

 

 

6643

Костов Влатко

8

0

 

 

6645

Балтов Јован

0

 

 

 

6646

Трајческа Теодора

9-9

9

9

 

6649

Бошков Христијан

6

 

 

 

6651

Илиевски Дарко

0

 

 

 

6660

Фудуљаноски Христијан

7

0

 

 

 Паднатите од Кол.-2 за време на испитот ќе полагаат само задача од Кол.-2 (зачи НЕ цел испит). За конечна оцека плус една поголема треба семинарска.

Ред, проф. д-р. Кире ПОПОВСКИ

10 Јануари 2019 -

Promena na posetni saati kaj prof. d-r Viktorija Petkovska

Pocnuvajki od 10.01.2019 godina, terminot za posetni saati kaj prof.d-r Viktorija Petkovska vo sreda ke bide od 11.-12.30h.

Bitola, 10.01.2019                                                                                               Od predm. nast

24 Декември 2018 -

Разменувачи на топлина, 24.12.2018

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка

Забелешка

6250

Грчаров Диме

0-0

 

 

 

6251

Грчарова Драгица

0-0

 

 

 

6634

Крстевски Димитар

0

 

 

 

6636

Рајков Иван

0-6

 

 

 

6638

Ристевски Бобан

0-6

 

 

 

6639

Митревски Мартин

0-6

 

 

 

6643

Костов Влатко

8

 

 

 

6645

Балтов Јован

0

 

 

 

6646

Трајческа Теодора

9-9

 

 

 

6649

Бошков Христијан

6

 

 

 

6651

Илиевски Дарко

0

 

 

 

6660

Фудуљаноски Христијан

7

 

 

 

 

д-р. Кире Поповски

24 Декември 2018 -

Разменувачи на топлина, 24.12.2018

 

Индекс

Име и презиме

Кол.-1

Кол.-2

Оценка

Забелешка

6250

Грчаров Диме

0-0

 

 

 

6251

Грчарова Драгица

0-0

 

 

 

6634

Крстевски Димитар

0

 

 

 

6636

Рајков Иван

0-6

 

 

 

6638

Ристевски Бобан

0-6

 

 

 

6639

Митревски Мартин

0-6

 

 

 

6643

Костов Влатко

8

 

 

 

6645

Балтов Јован

0

 

 

 

6646

Трајческа Теодора

9-9

 

 

 

6649

Бошков Христијан

6

 

 

 

6651

Илиевски Дарко

0

 

 

 

6660

Фудуљаноски Христијан

7

 

 

 

 

д-р. Кире Поповски

17 Декември 2018 -

Разменувачи на топлина, 12.12.2018 - поправен испит

 

Индекс

Име и презиме

Оценка

Забелешка

4363

Бошевски Горан

 

да дојди на консултации

5907

Ѓоргиевски Николче

 

да дојди на консултации

6198

Наумовски Зоран

 

не се појави на поправниот

6250

Грчаров Диме

 

за 6-ка ќе добие задача од Миличевиќ

6251

Грчарова Драгица

 

за 6-ка ќе добие задача од Миличевиќ

6273

Ристевски Николче

5

си пишувал ама се е грешно

6279

Тасевски Љупчо

 

за 6-ка ќе добие семинарска

6310

Ковачевиќ Виолета

 

за 6-ка ќе добие семинарска

Кире Поповски

<< previous | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |